0332 235 36 44 ( 08:30-17:00) 0532 611 60 72

HEMOROİD MİYİM?

          Hemoroid, anüsün bir hastalığıdır. Kanama anlamına gelir. 15 yaşını geçen herkeste ortaya çıkabilir. 30-50 yaşları arasında daha sık rastlanır. Erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülür.

          Kısmen genetik bir hastalıktır, ancak yüzde yüz kalıtsal değildir. Yani her Hemoroidlinin çocukları mutlaka Hemoroid olmazlar. Ancak, anne-baba da Hemoroid varsa çocuklarında hemoroide yakalanma ihtimali yükselir.

          Meslekler hemoroidin sebebi değildirler, ama hastalığın ilerlemesinde etkili olurlar. Çok uzun süre oturulan veya ayakta kalınan meslekler hemoroidin gelişip ilerlemesini hızlandırırlar.

          Beslenme tarzları da, meslekler gibi hemoroidin oluşmasının sebebi değildirler. Beslenme yanlışlığından insanlar Hemoroid olmazlar ama acılı baharatlı gıdaların aşırı tüketilmesi hastalığın ilerlemesini hızlandırır. Sürekli olarak aşırı acılı gıdalar tüketmek, sebze ve meyveler gibi bol posalı gıdalardan yoksun beslenmek hemoroidin belirtilerini alevlendirir.

          Hemoroidte başlıca şikayetler; kanama, ağrı ve meme adı verilen şişliklerdir. Belirtiler her zaman aynı seviyede kalmaz. Zaman zaman şikayetlerde artma ve azalmalar olur. Hemoroidli hastalar kanamadan ve memelerin varlığından şikayet ederler. Kaşıntı, Hemoroidte sık rastlanan yakınmadır. Hemoroidte ağrı ön planda bir şikayet değildir. Memeler anüs civarında sürekli ıslaklığa sebep olur. Hemoroid memeleri iltihaplanarak şiştiklerinde dayanılmaz ağrılar olur.

          Hemoroidte kanama nadiren risk oluşturacak boyutlara varırsa da kanama bazan çok uzun sürüp kan vermeyi gerektirecek boyutlara ulaşabilir.

          Memeler başlangıç dönemlerinde anüs içerisinde iken zamanla anüsten dışarı çıkıp sarkmaya başlarlar. İleri dönemlerde ise artık hep anüs dışında kalırlar. Memelerin içeride-dışarıda oluşlarına göre basur evrelendirilir. Hemeroit, memeler sadece içerdeyken I, hep dışarıda olduklarında da IV. evrededir. II. ve III. evreler ara evrelerdir.

          Hemoroidin tedavisinde bir çok yöntemler vardır. Hemoroid tedavisinde en önemli sorun hastaların utanma duygusudur. Bu duygu nedeniyle hastalar uzun yıllar hastalıklarını gizlerler. Ancak ileri evrelerde ateş bacayı sardıktan sonra hekime başvururlar.

          Utanma duygusundan dolayı hemeroitte gizemli tedavi yöntemlerine sık başvurulur. Değişik otlar, sülük, çeşitli yağlar denenir. Tabii ki hiç biri yarar sağlamaz.

          Hemoroidin ilk dönemlerinde bazı ilaçlar, beslenmede acılardan kaçınma, bol lifli bitkisel gıdaların tüketimi, hastalığın ilerlemesini durdurup şikayetleri azaltır, ancak tam iyileşme sağlamaz. Zaten bu evrelerde cerrahi tedavi de gerekli değildir. Bu önlemlerle hasta hayatını sorunsuz sürdürecek duruma çabucak gelir.

          Hemoroid III. ve IV. evrelere eriştiğinde hastanın günlük hayatını etkiler. İlaç tedavisi bu evrelerde artık yararsızdır.

          İlaç tedavisi yararsız olduğunda hastalığın çaresi cerrahidir.

          Son gelişmelerle hastalar hastanede yatmadan narkoz almadan tedavi olup hastaneden ayrılmakta, operasyon sonrası çoğunlukla evinde de istirahati gerekmeden sağlığına kavuşmaktadır.

Op. Dr. Cenap ŞİRİN


Genel Cerrahi Uzmanı

Adres : Özel Büyükşehir Hastanesi - Konya
Tel : 0332 235 36 44 ( 08:30-17:00)
Cep : 0532 611 60 72

İLETİŞİM

Özel Büyükşehir Hastanesi - Konya

0332 235 36 44 ( 08:30-17:00)

0532 611 60 72

ONLINE RANDEVU

SOSYAL MEDYA

YASAL UYARI

Bu site, ziyaretçilerini bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. İçerdiği bilgiler reçete, tanı ve tedavi niteliği taşımaz. Ziyaretçi her bilgiyi doktoruna danışarak teyit etme yükümlülüğü taşır. Sitedeki bilgilerin yanlış anlaşılması veya yanlış uygulanmasından kaynaklanan sorunlardan site/site sahibi sorumlu tutulamaz. Ziyaretçi, siteyi ziyaret etmekle bu şartları kabul etmiş sayılır.
Copyright 2016 | Op. Dr. Cenap ŞİRİN